DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 13.05.2011 11:42:07 

ATHAN Castus   a   ANGELINA Jalee

Coursing a dostihy
Dne 4.9.2010 - Athan se zúčastnil dostihového závodu World Championship, Hungary.

 World Championship 2010 !

Přihlášených bylo 11 psů barzojů, z nichž nakonec 2 psy na start do prvního kola nenastoupily.

První kolo bylo rozděleno do tří běhů po třech.

Athan nastoupil hned v prvním běhu psů a byla mu přidělena žlutá dečka.

Po odstartování a vyběhnutí Athana z boxu, byl vidět jeho velký zájem a nadšení, což dokázal udržením tempa se psem, který byl na druhé pozici.

Po překonání první zatáčky však Athan začal ztrácet na své soupeře, což bylo způsobeno jednak tím, že se dostal daleko od vnitřního obvodu, ale také tím, že si Athan ve své hlavě zase něco chytrého vymyslel :-)

Athánek je prostě Athánek, on je můj jedinečný a vyjímečný, a proto, aby vyniknul mezi ostatními musel zvolit odlišnou taktiku. Vzhledem k této situaci zhruba od druhé poloviny přešel do svého zcela dokonalého klusu!

Kdo zná dobře mého Athánka, tak teď úplně přesně ví, o čem právě mluvím :-)

Athan má svůj krásný a elegantní klus, kterým se rád reprezentuje na sportovních akcích, protože může tak vyniknout jeho dokonalá elegance, vyjímečná osobnost a jedinečný styl!

A právě v tento okamžik, kdy Athan zvolí své oblíbené tempo, je ideální příležitost pro přítomné publikum a fotografy, vytvořit si nádherné fotky a to skoro bez rozmazání :-) a ještě se přitom stihnout pokochat neodolatelným chrtím šarmem.

A proto se nelze divit tomu, že publikum vstávalo a  s velkým aplausem povzbuzovalo Athana blížícího se k cílové čáře.

Následně v cíli k nám došel fotograf a se slovy "nice dog, very nice dog" nadšeně hladil Athana.

No, posuďte sami, kdo by odolal tak ušlechtilému chrtu, který světový dostih pojal opravdu světově! :-)

Video:

Dne 9.5.2010 - Athan a Jalee se zúčastnili coursingového závodu "Zlatý střapec", v Přívratu.

 

Athan se umístil na prvním místě a Jalee také získala první místo.

Celá akce plynula v duchu skvělé atmosféry, krásného prostředí, úžasného počasí, dobré organizace a zajímavé trati -

prostě jedním slovem - super akce :-)

Tuto akci jsme si opravdu úžasně užili a chtěla bych poděkovat organizátorům za krásný prožitý nedělní den!!!

 

Dne 4.4.2010 - Athan a Jalee se zúčastnili coursingového závodu "Hanácký pohár", Radslavice u Přerova.

Jalee získala první místo a Athan se umístil na čtvrtém místě.

     

Na začátku vše vypadalo perfektně - pěkné počasí, krásné prostředí, dobře vytvořené materiály s přehlednými rozpisy běhů, prostě paráda! Byla jsem nadšená a těšila jsem se jak si s spolu s mými chrty užiji sportovního dne!

Mé nadšení však zanedlouho bylo vystřídáno rozhořčením a nepochopením, co se vlastně děje?!

Organizátoři měli před sebou těžký úkol a to zvládnout během jednoho dne dvě velké akce. Tak to byla výzva!

Bohužel však technika není vždy 100% a tak problémy a potíže s technickým zázemím začaly narušovat naplánovaný harmonogram.

I přes velké úsilí organizátorů začalo docházet k časovým průtahům a vše se začalo odrážet na celkové atmosféře.

Nejvíce však tímto utrpělo závěrečné vyhlášení. Dle mého názoru bylo chaotické a trošku nevkusné, když se vyhlašovaly pouze první tři místa. Myslím si, že i ostatní účastníci si zasloužili poděkování za účast.

Vyhlášení, které mělo být odměnou účastníkům vlastně zaniklo v chaosu.

Tohle jsou však nedostatky, které by se daly přehlédnout, protože při tak velké akci je těžké zvládnout vše 100%.

Má nespokojenost však vychází úplně z jiného problému a to z toho jak bylo přistupováno k regulérnosti závodu.

K mé velké lítosti se mi povedlo při videozáznamu závodu zaznamenat, což jsem však zjistila až později při prohlížení, že během druhého kola barzojů došlo ke změně trati.

Pochopila bych kdyby tato změna trati byla provedena před během daného plemene nebo až po něm, ale nechat odběhnout jeden běh barzojů a potom změnit trať tak, že je zkrácena o několik desítek metrů a na zkrácené trati nechat doběhnout ostatní barzoje, mi přijde nepřípustné!

Nevím jestli je správné, když Athan, který měl to štěstí, že běžel jako první běh měl odlišnou trať oproti ostatním. 

Byl návnadou lákán až k zadní kladce, která byla pro diváka schovaná za stromy až na konci ohraničeného areálu. Zde návnada byla vedena přes kladku do prudké zatáčky a vracela se dlouhou rovinkou zpět.

Athan projevil svoje lovecké nadšení a úsilí a sledoval vytrvale návnadu, prudká změna směru u zadní kladky donutila Athana k otočce, jenže než stačil ve velké rychlosti zkorigovat svůj směr, obsluha navijáku zrychlila návnadu a snažila se dohnat druhého barzoje, který v polovině chytře vyčkával a posléze profesionálně i s návnadou dorazil do cíle.

Athan doplatil na to, že poctivě pronásledoval návnadu a posléze na to, že než se otočil návnada mu zmizela z dohledu a tím pádem ho nemělo co motivovat k "lovení". Statečně však dorazil do cíle.

Tento způsob "lovení" se však neshledal s bodovou odezvou u rozhodčích.

Samozřejmě tímto nechci kritizovat posuzování rozhodčích, protože plně respektuji jejich bodové ohodnocení!

Jen se mi zdá nespravedlivé, že Athan musel vynaložit úsilí a zdolat plnou délku tratě na rozdíl od dalších barzojů, kteří běhali na trati, kde tato zadní kladka byla zcela vypuštěna.  Tímto dle mého názoru došlo k podstatné změně tvaru trati.

Tato úprava byla však zřejmě zcela v rámci pravidel, protože věřím, že kompetentní osoby, kterými byli rozhodčí či vedoucí závodu by nepřipustili, aby byl znevýhodněn daný jedinec vůči ostatním ve stejném plemeni.

Člověk se pořád učí a pořád se něco nového dozvídá a tak i mně tento závod poučil o možnostech, které jsou zcela přípustné při pořádání coursingového závodu.

Tento článek je můj osobní názor na situaci, která nastala.

Nechci nikoho kritizovat a ani napadat, jen jsem chtěla poukázat na situaci, která mě velice zaskočila!

 

Dne 12.07.2009 - Jalee se zúčastnila coursingového tréninku v Radkové Lhotě.

Dne 3.10.2009 - Athan a Jalee se zúčastnili dostihového tréninku, Ivanka pri Nitre, SK

   

 

Dne 20.9.2009 - Athan a Jalee se zúčastnily coursingového závodu, CACT-coursing A.D.P. "O českou korunu V."

Athan zde získal res. CACT.

Dne 6.09.2009 - Athan a Jalee se zúčastnily coursingového závodu, 1st International coursing Slovinsko, Eurocup 2009, Dolsko.

Jalee vybojovala 1. místo z devíti fenek a získala CACIL a CACL.

 Athan získal druhé místo a res. CACL.

    

 

Dne 22.08.2009 - Jalee se zúčastnila dostihového závodu, Letní pohár (I, CACIL), Lednice na Moravě, kde získala res. CACIL.

Jalee po delší době vyrazila na dostihovou dráhu, kde měla možnost si po čase zase vyzkoušet běžet v "dostihovém tempu".  Jalee na dostihové dráze zatím moc nevyniká a tak účast na těchto akcích bereme spíše jako dobrou zkušenost pro Jalee. Pro mě účast na dostizích je prostě parádní zážitek, ovšem Jalee to zatím vnímá trošku jako "povinnou a nezábavnou" akci. Doufám však, že brzy i Jalee propadne tomuto skvělému sportu :-)

Jalee bojovala v konkurenci 10 fenek. V obou bězích Jalee měla dečku s číslem čtyři. První kolo - rozběh Jalee startovala z boxu číslo šest, který pro ni nebyl nejvhodnější, protože hned po startu Jalee ve snaze dostat se z krajní pozice k vnitřnímu obvodu pro ni znamenalo získání velké ztráty na soupeřky, kterou už nebyla schopna do cíle dohnat. Pro druhé kolo - opravný běh Jalee získala box číslo tři, což bylo pro ni mnohem příjemnější, bohužel však menší nerovnosti terénu způsobily zpomalení Jalee a opět velkou ztrátu nad soupeřkami.

Po rozbězích a ani po opravných bězích se Jalee neprobojovalo do finále A a tak zůstala Jalee bez umístění. 

Jalee však z této dostihové akce neodešla s prázdnou, získala zde res. CACIL a tak doufám, že tento získaný res. CACIL Jalee povzbudí do dalších dostihových bojů!:-)

Zatím tedy naše účasti na dostizích budeme brát jako výukové lekce pro Jalee a samozřejmě i pro Athana. Ten se tentokrát nezúčastnil, ale účast na nějaké další dostihové akci ho brzy určitě nemine :-)

Atmosféra celého dostihu byla v duchu pohody a skvělé nálady. Už se moc těším na další akcičku! :-)

Dne 2.08.2009 - Athan a Jalee se zúčastnili coursingového závodu, Grand Prix Bratislava - CACIL, CACT.

Athan získal 7. místo z počtu 11 psů.
Jalee se umístila na 9. místě z 10 fenek.

Grad Prix Bratislava bylo pro nás plné "extrémních" zážitků!

Počasí v den konání coursingového závodu nám opravdu přálo - slunce, slunce a zase slunce. Teplota, na kterou se v tento den vyšplhala rtuť teploměru byla přímo extrémně zničující a to jak pro zúčastněné chrty tak i pro jejich majitele. Najít stín a vodu znamenalo přežití! Místem útočiště pro chrty, kteří se právě připravovaly na start či právě doběhly svůj běh se stalo místo pod velikým, košatým stromem a hlavně a to především s přítomností rozprašovací hadice na vodu, která stále a neustále chrlila a rozstříkávala vodu do blízkého okolí.

A tak díky těmto podmínkám jsem byla alespoň trošku schopná udržet své chrtečky ve střehu.

Velké naděje jsem vkládala ve svoji malou "vycházející hvězdičku" Jalee. Tyto naděje se však brzy vypařily stejně tak rychle jako každá kapka vody, které se nelítostně dotknul sluneční paprsek.

Jalee bojovala v konkurenci devíti fen. První běh Jalee běžela s fenkou My Camelot Sandy Show (poslední fenečka od p. Valentové, s kterou Jalee ještě neměla tu čest se utkat v boji :-)). Běh proběhl bezproblému a pohledem mým (laickým) mi přišel sehraný a sladěný. Při druhém běhu se na startu sešly, dalo by se říct, "staré" známé a to Jalee a Moira Ayort Back. Tento běh proběhl ve stylu rychlého tempa a velkého boje o kořist :-).

Jalee se umístila na 9. místě.

Fotky ze závodu v Bratislavě, dne 2.8.2009

    

Gratuluji ke krásnému ohodnocení všech tří fenek p. Valentové a vzkazujeme - těšte se na odvetu! :-) Snad brzy přijde! :-))

Po velké pauze v oblasti sportovních výkonů, tentokrát nastoupil i Athan.

U Athana se projevila veliká dravost a to i přes velmi teplé počasí, které barzojům moc nesvědčí. Athan běžel nádherně a "lovil" s velkým nasazením!

První běh proběhl ve jménu rodinného klání a Athan si zde zasoupeřil se svým bratrem Angel of mine Royal Lily. Běh byl opravdu nádherný, bylo úžasné pozorovat styl "lovení" a přemýšlení bratrů. V druhém kole Athan nastoupil s fenkou Asya Adira Mraja a myslím si, že jim to spolu docela "klapalo" :-).

Fotky ze závodu v Bratislavě, dne 2.8.2009

      

Extrémní počasí, "extrémní" výkony mých chrtečků tak takové dojmy ve mně po tomto coursingovém závodě zústaly :-)

A tak plna očekáváníjsem zvědavá co nás ještě v tomto letním období čeká za překvapení :-)

 

Dne 25.07.2009 - Jalee se zúčastnila FCI coursingu Mistrovství Evropy v České republice 2009 v Mariánských Lázní.

Jalee se jako účastnice v kategorii "whippet-fena", ve věku 21 měsících umístila na 13. místě z celkového počtu 59 fenek!!

Jalee získáním 13. místa si vybojovala druhé nejlepší umístění z nominovaných českých fenek!!!

První nejlepší obsazení získala Anetka České tůně, která získala 4. místo - gratulujeme!!!!

Připravuji článek o účasti Jalee na této akci, který bude plný zážitků a také zkušeností jak získaných během této akce tak získaných při rozhodování pro zařazení Jalee do nominace. Ze strany lidí, kteří měli nastarost rozhodování o sestavení nominačního týmu pro ČR se projevila velká nedůvěra k nominaci Jalee. Argumenty, které byly vysloveny proti nominaci zněly: "Moc mladá, moc nezkušená, mohla by pokazit běh svému soupeři, kterým by také mohla být nějaká zkušená německá fena a co potom!!!!"

Jalee v obou bězích měla za soupeřku německou fenku a v obou bězích svoji soupeřku bodově porazila!! Ale to vše a mnohem více se dozvíte z chystaného článku.....

Prosím, dejte mi trochu (více:-)) času, na článku se pracuje.................. :-) 

 

Dne 18.07.2009 - Jalee se zúčastnila coursingového závodu, Seilin memoriál, bodovací závod  v Brně.

Tentokrát jsme se rozjeli více na jih Moravy, aby si Jalee také zasoutěžila o nějaké pěkné umístění a případně i o pěknou cenu. Těšili jsme se na boj mezi čtyřmi vipetími fenečkami, které byly přihlášené. Nakonec však zase dojeli jen "skalní" vipetí příznivci a to já s Jalee a p. Valentová s Moirou a Arachné. Takže se nám počet ustálil na tři fenky, bohužel :-(

Jalee si tedy poprvé zkusila zaběhnout v počtu tří startujících, kdy na ni padla modrá dečka, která ji mimochodem moc a moc slušela! :-). První kolo se moc povedlo a Jalee běžela jako blesk, před koncem však zataktizovala a bohužel jí tato taktika nevyšla, protože místo, aby návnada udělala prudkou zatáčku, jak Jalee předpokládala, tak se návnada zastavila. Jalee tedy vybočila z dráhy a ke "kořisti" doběhla jako poslední. No, má se ještě co učit! :-)

Po super prvním kole jsme se moc těšili na kolo druhé, kterého jsme se, ale nedočkali - počasí nám nepřálo! :-( Už jsme s p. Valentovou připravovali naše holky na souboj, před námi měl odběhnout jen jeden běh (chybělo nám 5 minut!), když přišel prudký déšť, který ve velmi krátké chvíli ukončil celou akci - a bylo po běhání! :-( Mé zklamání bylo opravdu velké, protože když už jsem na takovéto akcičce, tak si ji přeji vychutnat a užít až dokonce, no tak snad příště! :-)

Prostředí bylo však moc pěkné, potkala jsem se zde s plno známými, takže jsem se opravdu vůbec nenudila a skvěle jsem si to užívala. Jalee mé povídání zase až tak nebavilo, což dávala jasně najevo, a tak abych si ji usmířila jsem ji koupila moc krásný obojek (www.anubiswear.eu), takže na dalších akcích bude dělat velikou parádu, už se těším! :-) 

Vyhlášení závodu proběhlo předčasně a za deště, ale i tak se rozdávalo plno cen a pohárů. I já jsem trošičku pokukovala po nějaké té pěkné ceně a třeba i po pohárku, ale bohužel za třetí místo (mimochodem Jalenčino oblíbené třetí umístění:-) Jalee se drží stále svého standardu:-)), které Jalee vybojovala se dával jen kalendáříček :-( Tak snad příště! :-)

Fotky ze závodu v Brně, ze dne 18.07.2009
   

 

Jalee začala pomaličku trénovat na ME v coursingu, na který byla nominovaná, a proto jsme se rozjeli do Radkovy Lhoty, kde probíhal coursingový trénink. Jalee si tento trénink parádně užila. Nejen, že bylo nádherné počasí se sluníčkem, které nám krásně přitápělo, ale Jalee zde měla i dvě skvělé vipetí sparingpartnerky na běhání.

První kolo si Jalee zaběhla spolu s Arachné Naděje snů a druhé kolo probíhalo v duchu dostihových bojovníků, kdy Jalee soupeřila s Moirou Ayort Back. Jalee se už vícekrát utkala s Moirou, ale zatím to bylo jen na dostihových drahách, kde Moira  vždy Jalee porážela. Na tomto tréninku však Jalee vyrovnala skóre :-))

Jsem ráda, že si Jalee mohla zaběhat s vipetími kolegyněmi a už se moc těším až se s p. Valentovou a její vipetí smečkou zase někde potkáme :-)

Jalee z tréninku byla tak nadšená, že nedokázala pochopit dlouhé čekání mezi prvním a druhým během, i přesto, že jsem se ji to snažila vysvětlit tak uraženě ode mě 10m okráčena, sedla si a s výrazem nepochopení sledovala dráhu, kde běhali jiní pejskové. Její výraz hovořil za vše "chci běhat, ale moje panička mě prostě na dráhu nevezme a nevezme, nebavím se s ní!" :-)

 

Fotky z tréninku v Radkové Lhotě, ze dne 12.07.09

  

Dne 28.06.2009 - Athan a Jalee se zúčastnili dostihového závodu, Lednický zajíc v Lednici.

Jalee v závodě měla velkou konkurenci, kdy do rozběhu nastoupilo 15 fen. V rozběhu Jalee nastoupila s číslem 2 a vybíhala z třetího boxu. Běžela se čtyřmi fenkami a doběhla poslední. V opravném běhu nastoupily čtyři fenky, Jalee měla číslo čtyři a znovu ji losování určilo třetí box. Jalee se po vyběhnutí z boxu v první třetině dráhy statečně držela na třetím místě, pak však se projevila větší zkušenost ostatních fen a Jalee opět doběhla na posledním místě, i když těsně v závěsu za třetí fenkou.

Jalee si tento závod skvěle užila a je vidět, že v každém závodním běhu získává stále nové a nové zkušenosti. Vždyť to byl pro ni její druhý oficiální dostih a na to, že Jalee neměla moc příležitostí trénovat na dostihové dráze tak vlastně až nyní "hozena do vody" získává zkušenosti. Má Jalenko držím ti pěstičky, aby se ti stále tak krásně  a možná i trošku lépe :-) dařilo na závodech a hlavně, aby tě to moc a moc bavilo!

Athan si zde zaběhnul 2 sólo běhy, které se svým "profesionálním" přístupem skvěle zvládnul.

Fotky ze závodu v Lednici, ze dne 28.06.2009

   

                               

Dne 13.06.2009 - Athan a Jalee se zúčastnili dostihového závodu, Vel´ká cena Slovenska v Ivanke pri Nitre.

Jalee měla svoji premiéru v účasti na dostihu o Vel´kou cenu Slovenska. Rozběh Jalee běžela se třemi fenami z pozice 6 boxu. Pro postup do finále A bylo potřeba, aby se při rozběhu umístila do druhého místa. Jalee se moc snažila, ale doběhla jako třetí, i když v závěru hodně dobíhala fenu na druhém místě, chyběl kousek :) Finále A nám tedy uniklo a tak Jalee nastoupila do finále B. Ve finále B nastoupilo šest fen, Jalee vybíhala z pozice 5 boxu a doběhla na třetím míste, zase :)

V celkovém pořadí z 12-ti zúčastněných fen se Jalee umístila na 9. místě!

Athan byl v Ivanke pri Nitre nahlášen na dva tréninkové běhy. Oba běhy krásně doběhnul ve stylu své "aristokratické elegance" a v cíli po zakousnutí si hrdě odnášel svoji ulovenou kořist :)

Moji chrtečci si den v Ivanke pri Nitre opravdu skvěle užili!

Fotky ze závodu v Ivanke pri Nitre, ze dne 13.06.2009
   

Fotky z tréninku v Ivanke pri Nitre, ze dne 13.06.2009
   

   

Ráda bych tímto poděkovala Slovenskému dostihovému greyhound zväzu za skvělou organizaci uskutečněného dostihu v Ivanke pri Nitre. Všichni jsme si skvěle užili dostihu, tréninků, příjemné atmosféry a úžasného počasí :-)

 

Dne 28.03.2009 - Athan a Jalee se zúčastnili coursingového závodu, Mezinárodní Mistrovství ČR 2009 v Kralupech nad Vltavou. Athan získal sedmé místo.
Jalee se jako nejmladší účastnice v kategorii "whippet-fena", ve věku 17 měsíců umístila na třetím místě.

Fotky ze závodu v Kralupech nad Vltavou, ze dne 28.03.2009
  Dne 28.02.2009 jsme se zúčastnili coursingového tréninku v Chrudimi s možností složení licence. Athan na této akci dokončil povinný počet odběhaných licenčních běhů a splnil tak podmínky k udělení dostihové licence. Jalee na tomto coursingu běžela jak v rámci tréninku, tak v rámci plnění licenčních běhů a k přiznání nároku na dostihovou licenci jí tudíž k dnešnímu dni chybí již jen povinné měření.

Fotky z coursingu v Chrudimi, ze dne 28.02.2009
       

    

Naše plány a akce v roce 2007 a 2008

Jalee
pochází z dostihového spojení a tak bych si s ní ráda splnila dostihovou licenci a poté zkusíme štěstí na dostihové dráze.

S Athanem se pravděpodobně spíše zaměřím na coursing a na vyběhání coursingové licence, samozřejmě ale nezavrhuji ani dráhu, pokud Athana bude běhání na "ovále" bavit budu jedině ráda!  Co se týče coursingu tak ten si Athan již několikrát vyzkoušel, vždy šlo samozřejmě o tréninkové běhy, při kterých byla náročnost i délky trati přizpůsobena jeho věku. Athánkovo nadšení z lovení "střapečku" se zdá být zatím bezmezné, snad mu vydrží i do příštích let....

Athan i Jalee si v květnu 2008 poprvé vyzkoušeli běhání na dostihovém oválu a šlo jim to oběma opravdu skvěle! Vzhledem k tomu, že na dostihové dráze běželi poprvé, pouštěla jsem je oba tzv. z ruky, na příštím tréninku bych je již ovšem ráda zkusila pustit z otevřených boxů.


Fotky z tréninku na dostihové dráze Ivanka pri Nitre, Sk, 24.05.2008.   Zdroj:
www.dostihychrtov.sk/
        


Fotky z coursingového tréninku v Radslavicích u Přerova, červenec 2007.   Autory fotografií jsou Pes Jíra a Mel.